گسترش و توسعه علم


حضرت امام جعفر صادق عليه السلام:

«عَلَيْهِم سُيُوفٌ مَکْتُوبٌ عَلَيْها اَلفُ کَلِمَة، کُلُّ کَلِمَة مِفْتاحُ اَلْف کَلِمَة.» [1] .

«شمشيرهايي هم راه دارند که بر هريک از آن هزار کلمه (از اسرار علوم) نوشته شده که هر کلمه اي کليد (رمز) هزار کلمه است.»

هر روز و هر ساعت، تکنيک و صنعت بشري روبه رشد و فزوني است و هر ثانيه بر صفحات بيشمار کتاب علم، صفحه اي افزوده مي گردد. و دنياي دانش و صنعت، مست باده غرور که توانسته است به سرّي از اسرار شگفت نظام آفرينش دست يابد.

و زماني از دنياي بي هوشي و مستي غرور خويش بيرون مي آيد که خويشتن را در سرزمين قسط و عدل نهايي و در روزگار شيرين رهايي ببيند، و موسم ظهور را دريابد، آن گاه به چشم باز و بصير خواهد ديد که[ صفحه 72]آن چه را مست آن بوده فقط و فقط قطره اي است در برابر اقيانوس بيکران علوم و معارف.

(لَقَد کُنْتُ في غَفْلَة مِن هذا فَکَشَفنا عَنْکَ غِطاؤَکَ فَبَصَرُکَ الْيَوْمُ حَديد) [2] .

آري چون آن مخزن سرّ الهي و جايگاه علوم بي منتهاي ربّاني دست بر سينه و پشت بندگان بکشد، ديگر هيچ حکمي بر آنان سخت و مشکل نخواهد بود، [3] و چون هر کدام از مردان حکومت او در اقطار عالم در مسئله اي درمانند، بر کف خويش مي نگرند و وظيفه خويش را بر روي آن نوشته مي يابند و به آن چه مأمورند عمل مي نمايند. [4] .

بر هر يک از شمشيرهايي که حمايل دارند هزار کلمه از درهاي علم نگاشته شده که هر کلمه کليد هزار در از کمالات علوم است و معارف.

چنان سفره دل هاشان از مائده حکمت الهي پر گردد که حتي زني در خانه خويش بر طبق کتاب خدا و سنّت رسول الله صلي الله عليه و آله حکم نمايد. [5] .

وقتي سپاهيانش در مسير قسطنطنيه به خليج و دريا برخورد کنند، بر[ صفحه 73]پاهاي خويش چيزي بنويسند و بر روي آب راه بروند که روميان از تماشاي اين صحنه حيرت انگيز، انگشت تعجّب به دهان گرفته و گويند:

«اگر اينان که ياران و هم راهان اويند، اين گونه اند، پس خود او چگونه خواهد بود». [6] .

چنان علم و دانش و آگاهي در ميان مردم نشر يابد که ديگر هيچ کسي محتاج به سؤال از ديگري نباشد و اين است تفسير آيه شريفه: [7] .

(يُغْنِ اللهُ کُلاًّ مِنْ سِعَتِه) [8] .[ صفحه 75]

أن تظهر القوّة في الآذان

حتي يصير البُعد کالعيان
پاورقي

[1] غيبت نعماني ص 315.

[2] يعني: (به او خطاب شود) تو از اين صحنه غافل بودي و ما پرده از چشم تو کنار زديم و امروز چشمت کاملا تيز بين است. سوره ق: 22.

[3] «يمسح الله بطونهم و ظهورهم فلا يشکل عليهم حکم.» بشارة الاسلام ص 311 منتخب الاثر485.

[4] «إذا قام القائم بعث في أقاليم الارض، في کلّ اقليم رجلاً، يقول: عهدک في کفک، فإذا ورد عليک امر لا تفهمه، و لا تعرف القضاء فيه، فانظر إلي کفّک و اعمل بما فيها.»

غيبت نعماني 319، بحار الانوار ج 52 ص 365.

[5] «تؤتون الحکمة في زمانه حتّي إنّ المرأة لتقضي في بيتها بکتاب الله تعالي و سنّت رسول الله (صلي الله عليه وآله).»

غيبت نعماني ص 239.

[6] «و يبعث جنداً إلي القسطنطنيه، فإذا ابلغوا الخليج کتبوا علي أقدامهم شيئاً و مشوا علي الماء، فإذا نظر اليهم الروم يمشون علي الماء، قالوا: هولاء اصحابه يمشون علي الماء فکيف هو؟»

غيبت نعماني ص191.

[7] منتهي الآمال ج 2 فصل دوم در جمله اي از خصايص حضرت صاحب الزمان، خصيصه 24.

[8] يعني: خداوند هر کدام را از فضل و کرم خود بي نياز مي کند. سوره نساء: 130.