مقدمه

مهدویت یا اعتقاد به منجی بشریت، مبتنی بر پایه های محکمی است که برخاسته از براهین عقلی و نقلی می باشد و یکی از مهم ترین اعتقادات اساسی مشترک میان ادیان سه گانه اسلام ، یهودیت و مسیحیت به شمار می آید. از این رو تبین عقاید حقه اسلامی و شناساندن جایگاه و منزلت امام منتظر (عج) و پژوهش های نوین و کاربردی در این زمینه، بسیار حائز اهمیت می باشد و در فضای بحران خیز جهان کنونی به کارگیری زبان و دانش روز در این مسیر نقش بسزایی دارد.
با توجه به توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات، برماست که همگام با عصر حاضر به دفاع از کیان دینی خویش قیام نماییم و با استفاده از این ابزارهای کارآمد به احیای فرهنگ مهدویت و انتظار برآییم.
در این خصوص کارهای شایسته و درخور توجهی به انجام رسیده که از آن جمله می توان به تولید نرم افزارهایی خاصی همچون کتابخانه امام مهدی (عج)، المهدی، انتظار ، امام مهدی (عج)، نوید انتظار، یوسف و جمکرانیه و ... در این باره اشاره کرد. متناسبا ما نیز سعی کردیم که در این امر فعالیتی داشته باشیم به نحویی که خصوصا از لحاظ محتویی مشمول تمامی مواردی که متناسب با موضوع مهدویت است در این نرم افزار بگنجانیم تا بتوان یک مرجع جامع نرم افزاری نسبت به این مقوله ایجاد کرده باشیم.

 


ويژگي ها

1 ـ آیات

فهرست کاملی از آیات مرتبط با حضرت مهدی (عج) (255 آیه) با تفسیر و احادیث مربوطه

2 ـ پرسمان
براى پاسخگويى به سوالات و شبهات پيرامون امام زمان (عج) ، حدود 2000 پرسش و پاسخ در اين باره جمع آورى و ضمن موضوع بندى و گروه بندى (شامل:  انتظار فرج، ولادت ، امامت ، غیبت صغری، سفیران و ...) هر سؤال در اختيار محققان قرار گرفته است.

3 ـ كتابخانه ديجيتالى
يكى ديگر از اهداف طرح ايجاد كتابخانه ديجيتالى شامل
400 جلد كتاب و بیش از 3500 عنوان مقاله پیرامون شخصیت حضرت مهدی (عج) مى باشد.

4 ـ حکایات
انتخاب
100 داستان متنى
راجع به تشرفات و ملاقاتهای بزرگان با آن حضرت و  بیش از 40 داستان صوتى و کلیپ تصویری  راجع به تشرفات به زبان فارسى يكى از ويژگى هاى منحصر به فرد مى باشد.

5 ـ بعد از ظهور
با توجه به اينكه تا بحال تحقیق گسترده ایی نسبت به بحث زندگانی بعد از ظهور آقا امام زمان (عج) نگرديده بود، گروه تحقيق حکایات و احادیث گلچینی راجع به زندگی بعد از ظهور حضرت مهدی (عج)
در رابطه با بحث رجعت انبیاء و حکومت امامان و ....
براى استفاده علاقه مندان در برنامه قرار دادند.

6 ـ احادیث
رسول گرامی اسلام و امامان ، احادیث و اخبار بسیاری از آمدن موعود و وضعیت آخر الزمان به يادگار گذاشته اند، بیش از 1100 حدیث (با ترجمه فارسی و ذکر ماخذ از منابع شیعی و اهل سنت) بیانگر آن زمان و آمدن منجی می باشند.
و همچنین مجموعه کاملی از توقیعات و نامه های آن حضرت به نواب و بزرگان در این مجموعه جمع آوری گردیده که با گلچینی از احادیث صوتی و تصویری مزین شده است.

7 ـ كتابشناسى
يكى ديگر از ويژگى هاى برنامه معرفى حدود 2500 كتاب درباره امام زمان (عج) به زبان فارسى و عربى به همراه امکان دسترسی به معرفی مختصر و فهرست بیش از 1500 عنوان از آنها مى باشد تا زمينه هاى تحقيق بيشتر را براى محققان و پژوهشگران آماده نمايد.

8 ـ اشعار
انتخاب 450 قطعه شعر  و نثر ادبی به صورت غزل و قصیده و دوبیتی تحت قالب متن و صوت و تصویر  راجع به حضرت مهدی (عج) یكى دیگر از قابلیت های این نرم افزار می باشد.

9 ـ زندگی نامه

معرفی کاملی از زندگی نامه آن حضرت به صورت صوتی و متنی پیرامون ولادت و زندگی و غیبت و اخبار سایر امامان نسبت به آمدن حضرت می باشد.

10 ـ نوا و نما
مجموعه صوتی کامل و جالبی از ادعیه ((به همراه متن و ترجمه دعا) و  مناجات نامه ها و کلیپ ها فلش و مولودی ها و  سرودها و مدیحه سرایی و سخنرانی اساتید بزرگ و مشهور  راجع به امام زمان (عج)

11 ـ فهرست واژگان
يكى ديگر از ويژگى هاى برنامه وجود لیست جامع و کاملی از واژگان و کلمات مورد استفاده در فرهنگ انتظار و مهدویت می باشد.

12 ـ تصاوير
گالرى متنوعى از تصاوير
مرتبط با حضرت که شامل مسجد جمکران، مسجد سهله، سرداب مقدس، سامرا و.... می باشد.

13 ـ اماکن
توضیح جامعی نسبت به اماکن مرتبط با  امام زمان (عج) که شامل: مسجد جمکران ( آشنایی ، نحوه ساخت، اعمال و آداب و ...) ، وادی السلام ، مسجد سهله،  مسجد کوفه، سامرا  و سرداب سامری

 

* - همچنین معرفی کاملی از سایت ها  و منابع معتبر اینترنتی که راجع به بحث مهدویت و امام زمان تحقیق و فعالیت می کنند.

 

امکانات

1 ـ انواع جستجو در تمامى بخش ها و ليست ها با تعيين دامنه.
2 ـ نمايش ليست واژه ها.
3 ـ نمايش ليست سؤالات و كتابخانه بشكل موضوعى.
4 ـ نمايش ليست موضوعات و ريز موضوعات همراه با نمايش سوالات در هر قسمت.
5 ـ امكانات جانبى مانند:

         
الف) ياداشت بردارى وامكان انتقال آن به برنامه ها و محیط های دیگر
          ب ) چاپ .
6 ـ امكان تعيين دامنه در نمايش ليست ها و جستجوها.
7 ـ نمايش صوت وتصوير همراه با موضوع در قسمت نوا ونما.
8 ـ نمايش متن كتب در قسمت كتابخانه.
9 ـ نمايش فهرست عناوين وموضوعات هر كتاب در قسمت كتابخانه و انتقال به صفحه مربوطه.

       

تهیه کننده:

معاونت اطلاع رسانی مؤسسه تحقیقاتی حضرت ولی عصر (عج)

رياست و اشراف مؤسسه:
حضرت حجت الاسلام و المسلمين دکتر سيد محمد حسيني قزويني

مدير فني و اجرايي:
سيد محمد جواد حسيني

گروه برنامه نويسي:
سيد محمد جواد حسيني ، امیر چنگیزی

گرافيک :
مؤسسه منهاج

تهیه و استخراج اطلاعات:
محمد موسوی
امیر چنگیزی
مجتبي کمريان
 

 

با تشکر از تمامي مؤسسات ، مشاوران و پژوهشگران علی الخصوص مؤسسه تحقيقاتي امام رضا (ع)  و مرکز تبیان كه ما را در به ثمر رساندن اين نرم افزار (چه در بخش محتوايى و چه در بخش فني) ياري نمودند.

( مؤسسه تحقيقاتى حضرت ولى عصر (عج  
قم : خيابان معلم كوچه 12 پلاک 29 تلفن 7735831

www.valiasr-aj.com
E-mail: info@valiasr-aj.com