همچون شمايل جدّش ظاهر مي شودروزي حضرت صادق آل محمّد صلوات اللَّه عليهم در جمع بعضي از شاگردان خود پيرامون شروع ظهور قائم آل محمّد عجّل اللَّه فرجه الشّريف، چنين اظهار نمود:

به خدا سوگند! او را مي بينم كه در حال ورود به مكّه معظّمه مي باشد، در حالتي كه پيراهن و عباي رسول اللَّه ( صلي الله عليه وآله وسلم ) را بر تن؛ و عمامه آن حضرت را بر سر و كفش هاي وصله دارش را در پاي خود كرده؛ و نيز چوب دستي او را در دست گرفته و به عنوان يك چوپان به همراه چند گوسفند مي آيد تا داخل مكّه گردد... .

با اين كه صدها سال از عمر مباركش سپري شده، امّا با شكل و قيافه جواني شاداب ظاهر مي گردد و هيچ أثر پيري در او ديده نمي شود؛ و به تنهائي وارد مسجدالحرام و به كعبه پناهنده مي گردد.

و چون شب فرا رسد و مردم به خواب بروند، جبرئيل به همراه ميكائيل و تعدادي از ديگر ملائكه نازل مي شوند و نزد حضرت وليّ عصر، امام زمان صلوات اللّه عليه مي آيند.

در اين هنگام، جبرئيل ( عليه السلام ) به صاحب الزّمان عجّل اللّه تعالي فرجه الشّريف گويد: اي سرور من! گفتار تو مقبول و دستور تو نافذ خواهد بود.

پس از آن، امام زمان ( عليه السلام ) دستي بر صورت خود مي كشد و اظهار مي دارد: حمد و ستايش مخصوص خداوندي است كه وعده اش فرا رسيده و ما را وارث زمين گردانيده است و جايگاه ما بهشت خواهد بود، خداوند بهترين پاداش را براي عمل كنندگان مخلص قرار داده است.

بعد از آن، حضرت بين ركن و مقام مي ايستد و با فريادي رعدآسا ندا مي دهد: اي كساني كه خدا شما را براي ياري من ذخيره داشته است، به پاخيزيد و به سوي من بشتابيد و مرا ياري كنيد.

امام صادق ( عليه السلام ) در ادامه فرمايش خود افزود: صداي امام زمان به گوش همگان در شرق و غرب عالَم خواهد رسيد.

و چون اين صدا به گوش همه برسد، تمامي اصحاب و ياران آن حضرت كمتر از يك چشم بر هم زدن گرد او جمع خواهند شد، كه تعداد آن ها سيصد و سيزده نفر، به تعداد اصحاب حضرت رسول ( صلي الله عليه وآله وسلم ) در جنگ بدر خواهد بود.

سپس تمامي افراد با حضرت بيعت خواهند كرد؛ و اوّل كسي كه دست امام زمان را مي گيرد و بيعت مي كند، جبرئيل امين ( عليه السلام ) است و پس از آن ساير ملائكه كه بر زمين فرود آمده اند؛ و سپس جنّياني كه در ركاب آن حضرت بايد باشند و بعد از آن ها مؤمنيني كه كنار آن حضرت اجتماع كرده اند، بيعت مي نمايند.

( - مختصر بصائرالدّرجات ص 182 - 183. )